Czym jest chronograf i do czego służy?

Czym jest chronograf i do czego służy?Zegarek Lorus ma chronograf, ale co to właściwie oznacza?

Zegarki Lorus to wysoce funkcjonalne czasomierze, posiadające obok datownika, czy tachymetru chronograf. Dla niewtajemniczonych rozwiniemy nieco temat chronografu. Nie jest to skomplikowane pojęcie, choć tak zapewne nie powie laik w tej dziedzinie.

Chronograf pozwala odmierzać czas z dokładnością do dziesiętnych, bądź setnych sekundy. To po prostu stoper. Na tarczy zegarka umieszczone są skale i wskazówki pokazujące odczyty stopera. W zależności od tego, jak bardzo dany zegarek posiada skomplikowany mechanizm, są to: godziny, minuty, sekundy, dziesiętne sekund.

Chronograf nie należy mylić z chronometrem.

Chronometr to wysoce precyzyjny zegarek, poddany testom laboratoryjnym w przeróżnych warunkach i temperaturach. Posiada certyfikat dokładności chodu wydany przez szwajcarski instytut COSC (Controle Officiel Suisse de Chronometres). Certyfikowany chronometr wyróżnia się niesamowitą precyzją, pozwala odmierzać czas z dokładnością do jednej sekundy. Spełnia najwyższe standardy dokładności i niezawodności. Każdy mechanizm przechodzi próby trwające kilka dni. Testowany jest w pięciu różnych pozycjach i trzech zakresach temperatur – (8°C, 23°C, 38°C). Uzyskanie certyfikatu wymaga wypełnienia 7 kryteriów w zakresie średniej dziennej dokładności chodu, wariacji dziennej dokładności chodu, różnicy pomiędzy wariacjami w pozycjach horyzontalnych i wertykalnych oraz różnic w różnych zakresach temperatury. Każdy chronometr ma wygrawerowany indywidualny numer i otrzymuje numerowany certyfikat wydawany przez COSC.

Chronografem z kolei nazywa się zegarek posiadający wskazówkę godzinową, minutową , sekundową lub chronografu. Posiada mechanizm, który steruje wskazówką chronografu. Używając odpowiednich przycisków można uruchomić, zatrzymać i nastawić na zero wskazówkę stopera. Wskazówka chronografu wykonuje jeden obrót na minutę, a druga wskazówka – licznik rejestruje liczbę obrotów, czyli minut.

Jedna myśl na temat “Czym jest chronograf i do czego służy?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *